ipsure logo
Logo and Language
Giriş ikonu Dil seçim ikonu
Merhaba, misafir
*NIX MSipucu kategorisi başlık resmi MSipucu kategorisi başlık resmi sağ bloğu MSipucu kategorisi başlık resmi son menü bloğu
MS İPUCU Aktif kategori menüsü sol parantez Aktif kategori menüsü sağ parantez PKI PROJELER CMS YEDEKLEME English UYGULAMALAR HİZMETLER IT BUSINESS İLETİŞİM HAKKIMIZDA REFERANSLAR KOŞULLAR RSS
Ana sayfa Uygulamalar Hizmetler IT Business İletişim Hakkımızda Referanslar Kullanım Koşulları RSS

21/09/2011

Vmware Workstation üzerine Windows 8 kurulumu

Kategori: ms ipucu — Etiketler:, , , ̵ 2; Mehmet Bora Teoman @ 17:20

Windows VMware

Herkese merhabalar

Yeni bir makale ile yine karşınızdayım ve bu makale boyunca çok fazla birşey yazmayacağım. Daha çok ekran görüntüleri ile anlatmak istediklerimi aktaracağım. Bu makalenin konusu (başlıktan da anlaşıldığı üzere) Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in Developer Preview sürümünün VMware Workstation ürünü üzerine kurulumunu anlatmak. İsterseniz başlayalım.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Microsoft firması Windows 8 işletim sisteminin Developer Preview sürümünü görücüye çıkardı ve ben de doğal olarak hemen bu sürümü sanallaştırma ortamımda denemek istedim. Kendi kişisel bilgisayarımda sanallaştırma ürünü olarak VMware Workstation kullanmaktayım ve yönetim konsolunu açarak yeni bir sanal sunucu oluşturdum. Sanal sunucumu oluştururken misafir işletim sistemi olarak Windows 7’yi seçtim. Niye böyle yaptım? Zira bende ki Workstation versiyonu 7.1 idi ve bu versiyonda Windows 8 misafir işletim sistemi listesinde bulunmamakta.

Sanal makinemi oluşturduktan sonra Windows 8 işletim sisteminin ISO imaj dosyasını (ki bu imaj dosyasını  http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229516 bağlantısından indirebilirsiniz) sanal makineme bağladım ve kurulum işlemini başlattım. Fakat bir süre sonra bir hata mesajı karşıma çıktı :( . Şekil 1 bu hata mesajını göstermekte ve ne yazık ki Windows 8 işletim sistemini bu versiyon VMware Workstation üzerine kuramadım.

Şekil 1: Aldığım hata mesajı

Dolayısıyla VMware’in sitesine giderek herhangi bir çözümleri var mı diye bakmak istedim. Ne mutlu ki bana :) VMware firması Workstation ürününün versiyon 8’ini çıkarmış. Ben de hemen deneme sürümünü indirerek makineme kurdum ve Windows 8 kurulumunu tekrar denedim. Bu sefer herşey yolunda gitti ve kurulum sorunsuz şekilde tamamlandı. Bu arada sürüm 8’de de misafir işletim sistemleri listesinde Windows 8 bulunmamakta fakat Windows 7 seçerek sornsuz şekilde kurulum yapılabilmekte. Kurulum esnasında karşılaşacağınız ekran görüntüleri ve benim kurulumda yaptıklarım şu şekilde:

Şekil 2: Windows dosyaları yüklüyor

Şekil 3: Kuruluma hazırlanılıyor

Şekil 4: Zaman, para birimi ve klavye seçimi

Şekil 5: “Install now” ekranı

Şekil 6: Lisans anlaşması

Kurulum şekli ekranında ben “Custom (advanced)” kurulumunu seçiyorum zira makineye daha önce kurmuş olduğum herhangi bir işletim sistemi bulunmuyor.

Şekil 7: Kurulum şekli ekranı

Şekil 8: Kurulum yapılacak bölümün seçimi

Şekil 9: Windows kurulum dosyalarını kopyalıyor

Şu ana kadar kurulum adımları ve ekranları Windows 7 ile aynı aslında. Herhangi bir farklılık yok. Fakat makine dosya kopyalama adımı bittikten yeniden başlatıldığında kurulum arayüzü çok farklı ve çok yeşil. Sanırım Microsoft burada Yeşil Bilişim kavramına bir atıfta bulunuyor :) .

Şekil 10: Makine isminin verilmesi

Ayarlar ekranı bize iki seçenek sunuyor. Bir tanesi Ekspres ayarlar, diğeri ise kişiselleştir. Eğer kişiselleştir seçimini yaparsak kurlum bize birkaç tane daha ayarlarla alakalı ekran getiriyor karşımıza (ki bu ekran görüntülerini ben bu makalede koymadım). Diğer seçimde ise tüm ayarları kurulum sihirbazı bizim için yapıyor.

Şekil 11: Ayarlar ekranı

“Log On” ekranındaki varsayılan oturum açma seçeneği LiveID ile oturum açma şeklinde. Eğer buraya Microsoft Live eposta adresiniz ile giriş yaparsanız Windows internet bağlantısı kullanarak Live hesabınıza bağlanıyor ve kullandığınız bilgisayarlar arasında internet sık kullanılanlar, tarihçe gibi bir takım ayarlarınızı senkronize ediyor. Bunun ile söylemek istediğim şey hangi Windows 8 makineyi kullanırsanız kullanın ayarlarınız sizinle beraber geliyor. Eğer LiveID kullanmak istemezseniz de yerel hesap oluşturma şansınız tabii ki mevcut. Bunun için ekranın en altındaki “Don’t want to log on with a Windows LiveID?”  bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Şekil 12: Log On sayfası

Şekil 13: Kurulum bilgisayarı kullanıcı için hazırlıyor

Şekil 14: Yeni Başlat ekranı

Şekil 15: Windows 8 masaüstü

Şekil 16: Internet Explorer 10 Windows 8 ile birlikte gelmekte

Şekil 17: Kilitli kullanıcı ekranı

Bu arada MSDN sitesinde Windows 8’in sanallaştırma platformlarına kurulumu ile alakalı bilgilendirici bir makale bulunmakta. Burada söylenildiği gibi Windows bazı platformlarda sorunsuz kurulurken bazılarında problemler yaşanıyor. Liste şu şekilde:

Fonksiyonel:

 • Windows 8 Developer Preview  içerisindeki Hyper-V
 • Windows Server 2008 R2 içerisindeki Hyper-V
 • VMware Workstation 8.0 for Windows
 • VirtualBox 4.1.2 for Windows

Fonksiyonel olmayanlar:

 • Microsoft Virtual PC (tüm sürümler)
 • Microsoft Virtual Server (tüm sürümler)
 • Windows 7 XP Mode
 • VMWare Workstation 7.x veya öncesi sürümler

Bu makale için sona geldik. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

POLL IS DISABLED
Related Posts with Thumbnails
RSS Beslemelerimize ye olun FeedBurner yoluyla email yelii FeedBurner yoluyla RSS yelii

İlgili Makaleler

 1. VMware Workstation 8 ile gelen yenilikler
 2. VMware vCenter Server 5 kurulumu
 3. Tek Windows Server 2008 R2 makine üzerine SCVMM 2008 R2 kurulumu

6 Yorum »

Geri İzlemeler

Henüz bir geri izleme linki bulunmamakta.

Okuyucu Yorumları

yavuz11/10/2011 09:53

bu şekilde oluşturduğumuz vmware imajını kurulum için kullanabilir miyiz

Merhabalar
Sanırım kastettiğiniz şey vmware imajını WDS imaj haline getirip dağıtabilir miyiz? (veya herhangi başka bir imajlama teknolojisi ile)
Kendim denemedim fakat alt taraftaki asıl Windows, Windows 7 ile çok benzer olduğundan dolayı sanırım yapılabilir şu andaki Developer Preview versiyonu (sysprep ile birlikte)
Belki siz dener bize sonucunu burada yazarsınız :)
Windows 7′nin imajlanması konusunu http://www.ipsure.com/blog-tr/2010/windows-7-katilimsiz-kurulumu-wds-ile-imajlanmasi-ve-dagitimi-1/ bağlantısında anlatmıştım, oradan devam edebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

ferhat02/03/2012 13:42

install now dedikten sonra şifre istedi bunu nasıl atlayabilirim veya herhangi bir şifre varmı elinizde

merhabalar

Windows 8 Developer Preview kurulumunda bir ürün anahtarı yok kurulum esnasında. Customer Preview versiyonunda ise ürün anahtarı girmek gerekiyor. http://windows.microsoft.com/en-US/windows-8/iso linkinden ilgili ürün anahtarlarını görebilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Bahadır29/08/2012 12:32

Win 8 Wmware workstatiton üzerinde sanal makineye kurarken kurulum başlıyor ekranı geldikten sonra

“Windows unattend yanıt dosyasından ayarını okuyamıyor” hata penceresi geliyor sonra reset atıp aynı işlem devam ediyor?

Acaba çözüm konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

merhabalar

muhtemelen tipografik bir hata yapıyorsunuz. Eğer unattended dosyayı internet gibi bir kaynaktan copy/paste şeklinde yarattıysanız bir daha kontrol etmenizde fayda var dosya icerigini.

RSS feed for comments RSS feed for comments on this post. Geri İzleme URL'si.

Yorum yapın