ipsure logo
Logo and Language
Giriş ikonu Dil seçim ikonu
Merhaba, misafir
*NIX Uygulamalar bloğunun başlık resmi Uygulamalar başlık resmi sağ bloğu Uygulamalar başlık resmi son menü bloğu
MS İPUCU PKI PROJELER CMS YEDEKLEME English UYGULAMALAR HİZMETLER IT BUSINESS İLETİŞİM HAKKIMIZDA REFERANSLAR KOŞULLAR RSS
Ana sayfa Uygulamalar Hizmetler IT Business İletişim Hakkımızda Referanslar Kullanım Koşulları RSS

10/04/2012

vSphere İstemcisi 5.0

Kategori: ms ipucu — Etiketler:, , , , ̵ 2; Mehmet Bora Teoman @ 17:52

vsphere5

Herkese merhabalar

Daha önce yazmış olduğum iki makalede ESXi 5 ve vCenter 5 sunucusunun kurulumlarını anlatmıştım. Bu sefer ise sizlere VMware sanallaştırma ortamının ana yönetim konsolu olan vSphere İstemcisinin kurulumundan bahsetmek istiyorum. Öncelikle adım adım kurulumu anlatacağım (ki pek adımlık bir tarafı yok, çoook basit) ve  daha sonra da kurulum sonrası yapmanız gereken birkaç işlemi sizlere aktarmaya çalışacağım.

devamı Daha Fazlası

Dkim-milter Artık Mevcut Değil, Yerine OpenDKIM Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Kategori: *NIX — Etiketler:, , , , ̵ 2; Sezgin Bayrak @ 09:01

spam emailsFreeBSD üzerinde Postfix (Giden Postalar İçin) DKIM (Domainkeys Identified Mail) konusunu uygulamaya koyduğumuz zaman dkim-milter paketini kullanmıştık. Ne var ki, dkim-milter paketi artık geçersizleşmiş ve kısa bir süre önce ports ağacından çıkartılmış görünüyor. Bu nedenle biz de dkim-milter ile karşılaştırıldığında bug’larından arındırılmış olduğu iddia edilen OpenDKIM‘e geçeceğiz. Kurulum ve yapılandırma yaklaşımı esasında dkim-milter paketinden çok farklı olmayacak, yine de biz tüm süreci burada adım adım vemek istedik. Güncel değil ise ilk olarak ports ağacımızı güncelleyerek işe koyulalım.

devamı Daha Fazlası

23/03/2012

VMware vCenter Server 5 kurulumu

Kategori: Genel, ms ipucu — Etiketler:, , , , ̵ 2; Mehmet Bora Teoman @ 15:27

vsphere5

Merhaba arkadaşlar

Bu makale bir önceki ESXi 5 kurulumu makalemin devamı niteliğinde ve sizlere sanallaştırma ortamınız için vCenter Sunucu kurulumunu nasıl yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım. vCenter Sunucusu VMware sanallaştırmasının çekirdeğini oluşturmakta ve ESXi makinelerinizi, sanal sunucularınızı, kaynaklarınızı vb. Yönetmenizi sağlıyor. İsterseniz önceklikle kurulum öncesi dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeyim ve daha sonra adım adım kurulum işlemlerini yapalım.

devamı Daha Fazlası

18/03/2012

ESXi 5 Kurulumu

Kategori: Genel, ms ipucu — Etiketler:, , , ̵ 2; Mehmet Bora Teoman @ 22:02

vsphere5

Herkese merhabalar

Son makalemin üzerinden bayağı bir zaman geçti. Son zamanlarda çok yoğun olduğumdan dolayı yazmaya fırsat bulamadım. Fakat artık tekrar yazmaya başlayabilirim zira işleri yoluna koydum :) Umarım hepiniz iyisinizdir. Bu makale vSpeher sanallaştırma altyapısını oluşturma konusunu anlatacağım makale serisinin ilk kısmı. Bu makale serisi boyunca, bir vSphere sanallaştırma altyapısını inşa ederken neler yapmamız gerektiğini, hangi ürünleri kullanacağımızı vs anlatmaya çalışacağım. Gayet eminim ki sizlerde bu ürünlerin/parçaların neler olduğundan haberdarsınız fakat kısaca söylemek gerekirse en temel parçalar ESXi hypervisör ve vCenter sunucu yazılımları. Bugünün konusu ise ESXi.

devamı Daha Fazlası

23/02/2012

Roundcube Ofis Dışında (Vacation) Özelliğini Etkinleştirme, Gerçek PostfixAdmin Alias Tanımlarını Siliyor

Kategori: *NIX — Etiketler:, , , , , ̵ 2; Sezgin Bayrak @ 11:02

Roundcube logo PostfixAdmin, Postfix sisteminde kullanıcılarımızın ve alan adlarımızın yönetimini gerçekleştirmek üzere sık sık kullandığımız bir GUI. Email alias tanımlamaları ve “Forward only” yönlendirmeler ise yönetim esnasında gerçekleştirdiğimiz en alışılmış işlemlerdir. Aynı şekilde, Roundcube, webmail ihtiyacı için ücretsiz, kullanışlı bir çözüm ve vacation eklentisi de kullanıcıların kendi “Ofis Dışında” oto yanıt ve yönlendirmelerini yönetebilmelerine imkan tanıyan vazgeçilmez bir bileşendir. PostfixAdmin için eksiksiz adım adım kurulum kılavuzunun İngilizce versiyonunu burada ve Roundcube için ise burada bulabilirsiniz.
devamı Daha Fazlası

Eski Yazılar