ipsure logo
IT, BT, Bilişim, Bilgi Teknolojileri, Bilgi Sistemleri, Network, eticaret
Giriş ikonu Dil seçim ikonu
Merhaba, MİSAFİR
Bilişim Hizmetleri, IT Altyapı Tasarımı, Sistem Entegrasyonu, Teknik Destek FreeBSD kurulumu, FreeBSD destek ve danışmanlığı, FreeBSD eğitimi FreeBSD sunucu, web uygulamaları, database, email, pfSense, open source, unix English
UYGULAMALAR HİZMETLER IT BUSINESS İLETİŞİM HAKKIMIZDA REFERANSLAR KOŞULLAR RSS
Hands-On IT Services IT Business Contact About References Terms of Use RSS Uygulamalar IT Hizmetleri IT Business İletişim Hakkımızda Referanslar Kullanım Koşulları RSS

FreeBSD Destek ve Danışmanlığı

Diğer *NIX sistemler üzerine çok çeşitli çözümler sağlıyor olmamıza rağmen bizim tercih ettiğimiz seçenek hiç kuşkusuz her zaman yola FreeBSD ile çıkmaktır. Sadece FreeBSD konusundaki geniş tecrübelerimiz sebebiyle değil aynı zamanda olgun ve arıtılmış kod tabanı vasıtası ile mağlup edilemez güvenilirliği ve çok uzun yılladır devam eden düzenli geliştirme çalışmaları sebebiyle tercihimiz bu yöndedir.


Geçerli Production Release: 9.0

FREEBSD NEDİR?

FreeBSD, temeli Unix açınımı üzerine kurulmuş çok saygın bir mirası barındıran UNIX® benzeri eksiksiz bir işletim sistemidir. Çoklu işlemciye sahip üst düzey sunucular ve gömülü bilgisayar platformları veya herhangi bir desktop üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışır. FreeBSD, gelişmiş ağ teknolojileri, yüksek güvenlik özellikleri, üstün performans sağlar ve gezegenin internetteki en faal web oluşumları tarafından kullanılır. FreeBSD aynı zamanda sektörde çok iyi tanınan ticari ağ ve güvenlik cihazlarının büyük bölümünde ana platform olarak kullanılmaktadır.

NEDEN FREEBSD KULLANMALIYIM?

Ağınızın herhangi bir noktasında UTM aygıtları, web ve email cihazları, router, uygulama katmanı anahtarlama çözümleri/güvenlik duvarları, ağ geçidi erişim ekipmanları gibi sektörde satılmakta olan ticari cihazlar veya gömülü platformlardan herhangi bir tanesini kullanmaktaysanız çok büyük bir ihtimalle siz zaten FreeBSD teknolojisinden o veya bu şekilde yararlanmaktasınız demektir. Öyle ise diğer işletim sistemleri, hatta ticari olanların en iyileri dahi tüm bu özellikleri bir arada barındırmazken neden sunucu tarlanız içerisinde de FreeBSD’nin güçlü performansı, güvenlik ve uyumluluk özelliklerinden mahrum kalasınız ki?

Güvenilirlik: FreeBSD son derece sağlamdır. Sürekli olarak bu konudaki uzmanlar tarafından “uptime listelerinin” (çalışabilirlik/ayakta kalma listeleri) en üstüne yerleştirilmektedir. Bu konuda yıllar bazında ölçülen değerlerde ayakta kalabilirliğe sahip üretim sunucularının sayısız başarı hikayeleri mevcuttur.

Performans: FreeBSD, yüksek performanslı ağ uygulamalarında tercih edilen sistemdir. FreeBSD, eşlenik donanım üzerinde çalıştırılan diğer işletim sistemlerinden daha iyi performans göstermektedir. Kaldırılması güç ağ trafiği ile yüksek performansta başa çıkabilme yetisi ve kaya sağlamlığındaki güvenilirliği onu her ölçekte girişim için ideal bir internet ve intranet sunucusu platformu yapmaktadır.

Güvenlik: FreeBSD uzun yıllar boyunca etkili denetleme projelerinin konusu olmuştur. Kritik sistem bileşenlerinin tamamı güvenlik hatası olasılığına karşı kontrol edilmiş ve tekrar kontrol edilmiştir. Bütün sistem tam anlamıyla açık kaynak kodludur bu suretle sistemin güvenliği üçüncü partiler tarafından tasdik edilmiştir. Tüm güvenlik hadiseleri ve ilgili düzeltmeler, bilinen güvenlik sorunlarını ivedilikle adresleyerek çözümleme konusunda çok iyi şöhrete sahip FreeBSD Güvenlik Ekibi üzerinden geçirilir. FreeBSD ayrıca yöneticilere sistemi güvenlik ilke ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirebilmelerine olanak tanıyan çeşitli mekanizmalar sunar; Örneğin Jail kavramı, yöneticinin, kendi chroot ortamını temin etmeyen uygulamaların proseslerini hapsetmesine imkan verir ve aynı zamanda güvenli bir sanallaştırma zemini sunar.

Uygulamalar: 20.000′in üzerinde kütüphane ve uygulama ile FreeBSD tam kaynak kodlu gerçek bir açık sistemdir. FreeBSD saf UNIX kökenine dayalı bir paket yönetim sistemi kullanır ve sistem gerçek manada akıcı bir düzenliliğe sahiptir. Tek bir şeffaf prosedür içerisinde tüm bağımlı paketlerin kurulumu ve build edilmesi de dahil olmak üzere kaynağı internetten alan ve kodları derleyen Ports sistemini sağlar. Gerek çekirdek, gerekse sunulan araçlar aynı sürüm mühendisleri ekibinin kontrolü altında olduğu için kütüphane uyumsuzluklarının oluşması çok düşük olasılığa sahiptir. Kod ve kaynak paketleri, Lİnux dağıtımlarında sıkça görülen kaprislere sahip değildir.

FREEBSD ÜCRETSİZ!

Tüm bu benzersiz özellikleri ve kalitesine rağmen FreeBSD ücretsizdir ve tüm kaynak kodları ile birlikte gelir. Lünux çekirdeği tarafından kullanılan GPL lisansının aksine BSD lisansı kaynak kodunu ilave etmeksizin türetilmiş çalışmaların dağıtımına imkan verir. Bu, BSD lisansını GPL’den daha cazip kıldığı gibi firmaların FreeBSD’yi mülkiyet haklarına tabii özel projelerinin tabanı olarak kullanmalarına da imkan verir.

FreeBSD Çözümlerimiz

 • 32 bit – 64 bit kurulumlar
 • Özelleştirilmiş çekirdek yapılandırmaları ve optimizasyonları
 • IPFilter (IPF) ve pfSense güvenlik duvarları
 • Yüksek performanslı Web ve Veritabanı Sunucuları
 • Kümeleme ve yük dağıtma
 • NFS
 • Dosya sunucusu ve NAS
 • Otomatik yedekleme, replikasyon ve senkronizasyon
 • Ağır hizmete dayanıklı kurumsal eposta sunucusu (/w Postfix MTA SMTP/SMTPS, IMAP/IMAPS/POP3, SSL – TLS, MySQL db. backend, Spamassassin, ClamAV, Maia Mailguard, DKIM + Domainkey Milters), webmail sistemi
 • Reklam sunucusu ve reklam yönetim sistemi
 • FreeBSD üzerinde PrestaShop e-ticaret motoru
 • Split-Brain DNS
 • Squid, Dansguardian (Transparent caching, Proxy, URL/İçerik Filtreleme)
 • Snort IDS – Saldırı Tespit Sistemi
 • SSH/SFTP, Public Anahtar Doğrulama desteği
 • Uygulama Monitörleme
 • Gelişmiş bash/sh scripting desteği

Proaktif destek kontratlarına ek olarak aynı zamanda yeni ve mevcut sistemleriniz için saat ücreti bazlı uzaktan erişim ve reaktif destek hizmetleri seçenekleri de sunmaktayız.

Ayrıca FreeBSD hakkında teknik kaynakları incelemek isterseniz, bloğumuzun *NIX kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Soru işaretiSorunuz var ve süratli yanıtlara mı gereksinim duyuyorsunuz ? Bizimle temasa geçin

FreeBSD is a registered trademark of The FreeBSD Foundation.
The FreeBSD Logo is a trademark of The FreeBSD Foundation.